Akát trnkovník https://darka-shop.cz/akat-trnovnik je strom či keř. Využívá se nejenom k okrasným, ale také k léčebným účelům. Z akátu se sbírá jak jeho kůra, tak jeho věty, které se nechávají usušit, a poté se dále zpracovávají. Akát roste na začátku léta, nebo spíše na přelomu jara a léta. Typicky ho v květu můžete vidět v měsících květen a červen. Akát má i jisté léčebné účinky, díky kterým je hojně využívaný. Jaké to jsou? Akát se používá zejména při křečích trávicího traktu. Má totiž schopnost uvolnit svalstvo břicha a střev. Pozor, tím ale mohou vzniknout průjmy, jelikož akorát má projímavé účinky.
Může se tedy používat i při zácpě. Používá se také při vředové chorobě žaludku a tenkého střeva, a také pokud máte překyselený žaludek. Čaj z akátu dokáže žaludek krásně uklidnit. Z akátu se vyrábí nejrůznější věci, které poté můžete používat a vychutnávat si jeho léčebné účinky. Pojďme se na některé z nich podívat.
Akátový čaj
Výroba akátového čaje je úplně jednoduchá. Budete potřebovat jen horkou vodu a sušené akátové květy. Dvě čajové lžičky sušených květů dejte do hrníčku a zalijte asi 250 ml vroucí vody. Nechte poté louhovat asi pět minut a přeceďte. Pokud vám čaj sám o sobě nechutná, zkuste přidat třeba trochu citrónu nebo něco sladkého, jako med.
Akátový sirup
Akátový sirup má výraznou vůni a výraznou chuť. A pro přípravu osvěžujících nápojů je opravdu skvělý. Budete potřebovat necelého půl kila hroznů akátových květů, což je asi stovka. Potom 1 kilo cukru, jeden citrón, citrónovou kyselinu a litr a půl vody. Květy otrháte a v hrnci zalijete vodou. Přidáte nakrájený citron a si lžíci kyseliny citrónové. Potom pár minut vaříte, pár minut a poté necháte dva dny odpočívat směs na tmavém místě. Po dvou dnech směs znovu ohřejete a nasypete o ní cukr. Mícháte a mícháte, a až se cukr rozpustí, máte sirup hotový.