Chtěli byste pořídit svým dětem na hraní menší zahradní nadzemní bazén, který lze buď zazimovat, anebo po ukončení koupací sezóny složit a uklidit do garáže? A už víte, kam jej na zahradě umístíte? Jaké zásady se týkají pokládky nadzemních bazénů?
Bazén ve stínu – důkladně se rozmyslete, kam bazén postavíte s ohledem na sluneční svit. Bude-li umístěný ve stínu budov nebo vzrostlých stromů, neužijete si tu slunečních paprsků a koupání nebude dostatečně atraktivní. Zároveň se snažte o to, aby na hladinu bazénu nedopadaly listy ze stromů, tráva, okvětní lístky okrasných květin a další zdroje znečištění. Mohla by se vám tu také hodit krycí bazénová plachta.
Poškozená podlážka – velkou chybou je stavět bazén přímo na trávníku nebo na jiné hrbolaté či velmi tvrdé ploše, například na betonových dlaždicích. Pamatujte na to, že svůj neblahý vliv tu bude mít tlak vody, který může nevratně poškodit dno – podlážku bazénu. Pro pokládku bazénu je nutné nejprve upravit terén do roviny, uhladit jeho povrch prosetou zeminou a pískem, důkladně udusat a následně zde položit plachtu pod bazén. Bazénová plachta se zhotovuje z netkané geotextilie, která zajistí ochranu dna nádrže před prorůstáním trav a kořenů okolní vegetace a sníží výskyt plísní a hniloby.
Zazimovat ano či ne – velké bazény by se měly zazimovat, neboť jde o značný objem vody a její neustálé vypouštění a napouštění by vás přišlo na nemalé peníze. Při zazimování nádrže se vypustí pouze část vody (pod skimmery) a zbývající tekutina se chemicky ošetří příslušnými přípravky. Na hladinu se po ukončení zazimovacího procesu položí dilatační plováky, které brání vzniku ledu, jehož expanze by mohla nevratně bazén poškodit.
Na závěr vám již jen můžeme popřát mnoho spokojenosti s vaším bazénem, ať už má jakoukoli velikost a je zapuštěný nebo nadzemní.